Rådjurssäkra buskar och träd
Rådjurssäkra växter – undvik trädgårdsdramatik!
Jag får massor av frågor från förtvivlade trädgårdsägare som undrar vilka växter som inte ingår i bambis matsedel. Det innebär ofta att man bittert får konstatera att de där &%¤#" rådjuren återigen har käkat upp rosenknopparna precis innan de skulle slå ut, “klippt” buskarna på minst sagt amatörmässigt vis eller ätit upp tulpanerna så fort de tittat upp ur jorden. Man blir minst sagt frustrerad!
Så kan du skydda din trädgård
Det finns tack och lov en del knep som i viss mån kan hindra rådjurens framfart. Läs mer om olika metoder i Rådjursproblemet del 1 och Rådjursproblemet del 2. Här får du även tips på hur du kan plantera för en blommande vår utan att allt blir rådjurens buffé. En klassisk metod är att använda blodmjöl kring känsliga växter, vilket många upplever har god effekt, särskilt i kombination med andra förebyggande åtgärder.
Vad kännetecknar rådjurssäkra växter?
Det är värt att komma ihåg att hungriga rådjur kan ändra smak om det råder matbrist, och då äta sådant som annars brukar betraktas som “säkert”. De växter som dock oftast får stå orörda är sådana som:
- Luktar starkt och aromatiskt
- Innehåller giftiga eller illasmakande ämnen
- Avger illasmakande mjölksaft
Någon helt vattentät lista kan dock ingen garantera – men det går att ange växter som i regel lämnas som “sista utväg” av rådjur.
Buskar och träd som rådjur oftast undviker
Här kommer ett försök att lista buskar och träd som sällan lockar rådjur – och när du klickar på växtnamnet får du upp en bild!
- Acer shirasawanum 'Aureum', gulbladig solfjäderslönn
- Alnus incana, gråal
- Amelanchier, häggmispel, alla sorter
- Aralia elata, parkaralia
- Aronia melanocarpa, svart aronia
- Berberis, alla sorter
- Buddleja, fjärilsbuske, alla sorter
- Buxus sempervirens, buxbom
- Carpinus betulus, avenbok
- Caragana arborescens, sibirisk ärtbuske
- Cornus, kornell, alla sorter
- Cotinus coccygria, perukbuske
- Cotoneaster, oxbär, alla sorter
- Daphne, tibast, alla sorter
- Euonymus planipes, körsbärsbenved
- Exochorda, pärlbuske, alla sorter
- Fargesia, bergsbambu, alla sorter
- Hamamelis, trollhassel, alla sorter
- Hippophae rhamnoides, havtorn
- Hydrangea, hortensia, alla sorter
- Kolkwitzia amabilis, paradisbuske
- Laburnum, gullregn, alla sorter
- Lonicera caerulea, blåtry
- Magnolia, alla sorter
- Potentilla fruticosa, tok
- Prunus laurocerasus, lagerhägg
- Prunus spinosa, slån, alla sorter
- Pterocarya fraxinifolia, kaukasisk vingnöt
- Rhododendron, de flesta inklusive skvattram, R. tomentosum
- Rhus typhina, rönnsumak
- Ribes alpinum, måbär
- Ribes sanguineum, rosenrips
- Ribes odoratum (syn. R. aureum), gullrisp, doftrisp
- Rubus tridel, brudhallon