Växter för balkong och uterum
Växter för balkong och uterum – En boköversikt
Växter för balkong och uterum
Författare: Gunnel Carlson, Åke Truedsson, Eva Braun, Jörgen Schwartzkopf
Bandtyp: Inbunden
Förlag: Semic
Utgivningsår: 2004
ISBN: 91-552-3166-7
Växter för balkong och uterum är en inspirerande och rikt illustrerad bok från 2004, skriven av fyra välkända trädgårdsprofiler: Gunnel Carlson, Åke Truedsson, Eva Braun och Jörgen Schwartzkopf. Den är utgiven av Semic förlag och vänder sig till både nybörjare och erfarna odlare som drömmer om en grönskande balkong, terrass eller uterum – även på små ytor och med tuffa odlingsförutsättningar.
Innehåll och uppdelning
Boken är strukturerad utifrån de fyra författarnas olika specialområden och bjuder på både personliga berättelser och handfasta råd:
Gunnel Carlsons avsnitt
Gunnel Carlson, känd från "Gröna Rum", inleder boken med charmiga historier och praktiska tips kring vad som trivs på en inglasad balkong. Här får du veta hur du skyddar växterna mot frost och kan använda kom-ihåg-listor samt månadskalender för att planera året. Gunnel delar även med sig av sitt knep för att göra egen kompost på balkongen, även om hon själv ser det mer som en nödlösning.
Eva Brauns bidrag
Eva Braun tar därefter vid och fokuserar på att inreda balkong och uteplats på ett smakfullt sätt. Hon inspirerar med kreativa idéer, både större och mindre projekt, som är enkla att genomföra och ger ett lyft åt vilket utomhusutrymme som helst.
Jörgen Schwartzkopfs erfarenheter
Jörgen Schwartzkopf delar sin erfarenhet av att odla kryddor, framför allt på balkong och uteplats. Även om det ibland framgår mindre tydligt att det handlar om små odlingsytor, bjuder bilderna på massor av inspiration. Hans växtbeskrivningar är lättillgängliga och påminner om vanliga kryddböcker, vilket ger trygghet för dig som vill komma igång.
Åke Truedssons kapitel
Åke Truedsson avslutar boken med sitt kapitel om odling av grönsaker och exotiska frukter i vinterträdgård, växthus och trädgård. Han delar på ett generöst och ärligt sätt med sig av både utmaningar och framgångar från sin 35 m² vinterträdgård. Här finns handfasta beskrivningar kring hur du lyckas med lök, sallad, chili, tomat, paprika och olika sydfrukter som fikon, citron, vindruva och passionsfrukt – men med den kloka påminnelsen att man ska glädjas åt det som lyckas och inte bli alltför nedslagen av misslyckanden.
Flerfaldig nytta och tips
Boken innehåller gott om färgfoton, praktiska råd och inspirerande exempel på växtkombinationer och inredningslösningar för små utrymmen. Det finns tydliga månadsplaner och checklistor för året, tips för blommande växter, kryddor, grönsaker och exotiska frukter – allt anpassat för balkong och uterum. Du hittar också instruktioner för hemgjord kompost samt idéer för att höja trivseln, som byggprojekt, skötsel av utemöbler och hur du anlägger enkla vatteninstallationer.
För vem passar boken?
Växter för balkong och uterum vänder sig till alla som vill odla och inreda sin egen gröna oas, oavsett om du har lång erfarenhet eller är nybörjare. Den utmärker sig framför allt genom den personliga tonen och de varierade perspektiven. Särskilt Åke Truedssons avslutande avsnitt om odling av sydfrukter och grönsaker ger boken en annorlunda och inspirerande nerv jämfört med traditionella trädgårdsböcker. Som läsare behöver du kanske extra tålamod och optimism, men bokens vackra och instruktiva bilder hjälper dig att våga prova.
"Det här är en bok för den som vill pröva att odla på balkong och terrass, den känns lite annorlunda än de flesta andra trädgårdsböcker – särskilt den sista avdelningen."
Vill du läsa mer om odlingsdrömmar och mat från den egna täppan? Missa då inte Italiensk bondmat från Paolos trädgård, där du får tips på hur italienska råvaror kan bidra till nya smakupplevelser, direkt från trädgården.