Gå direkt till innehållet
Fraktfritt från 699 kr
Vi har levererat växter och tillbehör sedan 1998
InspirationForum
Kassan

Kretsloppsburk rymmer längtan

**Låttas tyck&tänk** Jag tittar ut på den snötäckta trädgården och suckar. Just nu fungerar den främst som en påminnelse – om att den där sommartiden kommer, så småningom. Om alltför många månader.

Sammanfattning och analys av texten: "Låttas tyck & tänk" av Låtta Skogh

Innehåll och huvudtema

Låtta Skogh delar i sin krönika sina tankar kring trädgårdslivets vintervila. Hon beskriver hur trädgården, täckt av snö och inlindad i tidigt vintermörker, blir en plats att längta efter snarare än att vistas i. Istället för att ge sig ut gör hon det bästa av situationen genom att mata småfåglar och dekorera med ljusslingor, prismor och plastkulor i äppelträdet – trots insikten att inomhusjulgranskulor kanske inte är skapta för Malmös blåst och väderlek. Hennes uppfinningsrikedom visar sig också i hur hon återanvänder nylonnät, exempelvis de som talgbollarna låg i, för att hänga upp dekorationer när fåglarna ätit upp maten.

Kretsloppsburken – ett litet ekosystem i glas

Ett centralt inslag i texten är tipset om att skapa en egen kretsloppsburk, ett slutet mini-ekosystem som påminner om sommarens trädgård. Låtta beskriver hur hon, innan snön kom, planterade lite gräs, några ogräs och en daggmask (alternativt en gråsugga) i en glasburk med ett tunt jordlager och några stenar. Efter att ha vattnat sparsamt och satt på locket får burken stå ljust, men undangömd från direkt sol. Lyckas balansen kan denna lilla värld överleva i flera år utan att behöva öppnas.

För den som inte hann samla växter innan snön föll, föreslår hon att man kan så frön eller använda små krukväxter. Hon betonar att det inte är nödvändigt med djur i burken, och det viktiga är att välja växter som inte blir för stora för det begränsade utrymmet. Kretsloppsburken blir en grön, levande fläck inomhus – ett sätt att både bevara kontakten med trädgården och förstå naturens kretslopp i miniatyr.

Vintersysslor, dekoration och omtanke om djur

Utöver kretsloppsburken påminner texten om enkla vinteraktiviteter: pynta trädgården med återbrukade eller egengjorda dekorationer, mata småfåglar och kanske skratta åt experiment som inte alltid går som planerat. Det är just dessa små kreativa inslag som skapar värme och liv när trädgården annars mest vilar under snötäcket. Och medan Låtta längtar efter trädgårdens blomstertid, hittar hon glädje i att skapa nya traditioner och omsorg om både växter och trädgårdens små gäster.

Kopplingar till tidigare avsnitt

Det här temat med kreativitet, vardagsnära pyssel och omsorg om trädgårdsdjuren återkommer ofta i Låttas texter. I Grodan Carl Philip flyttar in adresseras till exempel trädgårdens fauna, och i En trädgård full med gropar utforskas trädgårdens föränderliga natur. Texten knyter också an till reflektionerna i Fem kvadrat gräsmatta, där platsens, storlekens och möjligheternas betydelse diskuteras, samt i Vikten av att välja ett träd! och Det blir som det blir, där tålamod och acceptans får stå i centrum.

Sammanfattande reflektion

Genom personliga erfarenheter, vardagsnära tips och humor skapar Låtta Skogh en inbjudande och inspirerande text om att värna om sitt trädgårdsintresse även under årets mörka månader. Kretsloppsburken blir en symbol för hopp om vårens återkomst – och samtidigt en pedagogisk påminnelse om naturens under, som det går att bära med sig inomhus.


Tänk på! Om du prenumererar på vårt nyhetsbrev får du regelbundet information om våra artiklar och krönikörer så att du inte missar något.
Prenumerera här:.

Odla.nu är en mötesplats och inspirationskälla för alla som är intresserade av växter, odling och en vacker trädgård.
Om oss & vår butikPersonuppgifterKundserviceKöp- och LeveransvillkorVäxtlexikonFrågor & svarPresentkort
Följ oss och bli inspirerad
FacebookFacebookInstagramInstagram
Gå till https://klarna.se/KlarnaGå till https://www.postnord.se/Postnord
© 2025 Odla.nu i Sverige AB