Gå direkt till innehållet
Fraktfritt från 699 kr
Vi har levererat växter och tillbehör sedan 1998
InspirationForum
Kassan

Juli i min trädgård!

Det är juli och högsommarvärmen har legat över min trädgård i veckor känns det som. Allt blommar för fullt, bärbuskarna dignar av bär och köksträdgården levererar varje dag! Det är ett överflöd och jag njuter varje dag. Det finns dock lite smågrejer jag fixar och trixar med även i semestertider. Häng med på en tur i min träsgård!

Rosorna – sommarens prakt

Vi kan börja rundan med rosorna. Vilken prakt det är i år! Efter den kalla vintern frös flera av mina rosor bort helt, men de som är kvar blommar som aldrig förr. Detta är min favorit, han heter 'Crocus Rose' och är en Austinros. Han står i halvskugga men klarar det fint ändå och har blivit ett riktigt blickfång i rabatten. Jag brukar gå en runda eller två i veckan och klippa bort överblommat på de rosor som blommar om. Det kallas att deadheada – man klipper bort överblommade blommor cirka två bladpar ner. Gör man detta sätter rosen inte nypon utan fortsätter istället att producera nya blommor under hela säsongen. OBS! Detta gäller inte engångsblommande rosor utan bara de som remonterar eller blommar kontinuerligt.

Perenner som klipps för fler blommor

Men rosorna är inte de enda som får sig en omgång med saxen så här års. Vissa perenner behöver också klippas ner för att hålla sig fräscha och vackra. Nepetan, stenkyndeln och daggkåpan får alla en ny frisyr. Daggkåpan klipper jag helt ner till marken, medan stenkyndeln och nepeta bara får blomstänglarna klippta en bit ner – så de bildar fina, bulliga kuddar. Denna beskärning gör att daggkåpan snabbt skjuter fräscha blad och man slipper de långa, tråkiga bladen som brukar komma efter blomningen. Stenkyndeln och nepeta belönar med omblomning lite senare under säsongen.

Tidpunkten för nedklippning beror lite på var man bor, men jag klipper mina när de precis håller på att blomma över, innan de har gått i frö. Glöm inte att ge perennerna en gödselgiva och gärna lite vatten efter nedklippningen – det gör all skillnad för återväxten! Vi har fortfarande både Kantnepeta och Daggkåpa kvar i lager. Ni hittar dem här.

När Nepetan och Daggkåpan är som finast

Så här brukar det se ut när jag klippt ner dem, som små kuddar

Favoritperenner och självspridare

Jag vill också passa på att visa er en fantastisk perenn jag har i trädgården: kungsljus 'Album'. Jag har själv sått den från frö, men den verkar inte sprida sig lika bra som vanligt kungsljus, så nu ska jag prova att så nya på sensommaren. Perenner sår jag gärna under sommaren och låter dem stå i krukor till nästa säsong då de planteras ut. Jag har dessutom hittat en sort med blommor i olika nyanser, från mörkt till persika, som kommer passa perfekt ihop med de andra perennerna.

Och apropå självspridande växter: jag sparar alltid mina alliumbollar. Dessa fröställningar fröar av sig otroligt bra, så jag tar bort dem först efter att alla frön släppt.


Snittblommor och sommarblomsdrömmar

Snittblommor har jag tyvärr inte riktigt så många av i år som jag önskat. Det var så kallt i maj att en del plantor inte klarade sig, och dessutom hann jag inte med lika mycket sådd i våras som jag brukar. Men några luktärter och zinnior fick jag ändå ner. Luktärtorna växer i kruka och klättrar på piprankerna medan zinnian njuter av värmen ute i köksträdgården. Nästa år är jag sugen på att anlägga en helt ny rabatt i gräsmattan, fylld med olika sorters snittblommor – visst hade det varit fantastiskt?


Skötsel under sommaren

Även under semestern måste skötseln rulla på! Eftersom jag planterar tätt både i rabatter och köksträdgården får jag sällan problem med ogräs, men däremot måste det gödslas och vattnas – särskilt nu under långvarig torka.

Jag använder i princip alltid Chrysan till gödsling – i köksträdgården, tomatkrukor, bland sommarblommor, rosor, perenner och buskar. Jag tycker det är det bästa gödselmedel jag testat och föredrar att gödsla lite men ofta istället för mycket vid enstaka tillfällen. I krukorna myllar jag ner chrysanen eller späder med vatten och vattnar ut. Jag gödslar rabatterna ungefär var tredje vecka och krukor samt köksträdgård en gång i veckan. Chrysan hittar ni här.

Vattningstips och semesterlösningar

I rabatterna sprider jag ut Chrysan och vattnar sedan med spridare i några timmar om det inte ska regna. När det gäller vattning, har jag alltid slangen ute och använder spridare här och där – så länge det inte råder vattningsförbud. För krukväxterna när jag åker bort har jag hittat en riktigt bra hjälp – ett droppmunstycke som sätts på en vanlig 2-litersflaska. Med detta kan man själv ställa in exakt hur mycket vatten som ska komma under tiden man är borta. Det är så mycket smidigare än att bara sätta en flaska upp och ner, som annars töms på ett dygn. Detta behöver ni testa – ni hittar den här!

Ser ni den lilla cirkeln? Där ställer man in mängden så kommer vattnet ur en pip under.

All bevattning hittar ni samlat här.


Köksträdgården: Lökskörd & tips

I köksträdgården växer det så det knakar! Jag har precis tagit upp min schalottenlök av sorten 'Longor', som jag satte redan i höstas på samma sätt som vitlök. Det har fungerat utmärkt! När blasten lagt sig är det dags att ta

Relaterade produkter

Odla.nu är en mötesplats och inspirationskälla för alla som är intresserade av växter, odling och en vacker trädgård.
Om oss & vår butikPersonuppgifterKundserviceKöp- och LeveransvillkorVäxtlexikonFrågor & svarPresentkort
Följ oss och bli inspirerad
FacebookFacebookInstagramInstagram
Gå till https://klarna.se/KlarnaGå till https://www.postnord.se/Postnord
© 2025 Odla.nu i Sverige AB