Gå direkt till innehållet
Fraktfritt från 699 kr
Vi har levererat växter och tillbehör sedan 1998
InspirationForum
Kassan

Hemträdgården 6

Jakten i din julgran

Med varje julgran följer också ett stort antal småkryp! En nyhuggen gran kan innehålla uppemot 10 000 individer av ett femtiotal olika arter. Dessa smådjur har egentligen tre olika bakgrunder:

  • Dels finns insekter som direkt livnär sig på granens barr, knoppar, skott eller bark, till exempel fjärilar vars larver äter av barren, samt gallmyggor inne i skotten.
  • Den andra stora gruppen är rovdjur eller parasiter som lever av andra småkryp – jordlöpare jagar små larver, parasitsteklar söker värddjur, och spindlar letar byten över hela granen.
  • Slutligen finns gäster som mer eller mindre av en slump råkat följa med trädet från skogen. Några övervintrar under barkflagor, medan andra lever på lavar eller dött material på barkytan.

Dessa småkryp är oftast ofarliga i hemmiljö, och påminner om den biologiska mångfalden i skogen. Vill du veta mer kan du läsa vidare i Notiser 8-2001 från SLU.

Lite mer om småkrypen

Det är värt att komma ihåg att de allra flesta arter som följer med granen snabbt dör på grund av inomhusklimatets torra värme. Några kan dock lämna barr eller silkestrådar efter sig. Om du vill minimera mängden smådjur kan du förvara granen svalt i ett par dagar före den tas in.

Trädgårdssatsning i Gästrikland

En av de mest spännande satsningarna inom svensk trädgård de senaste åren är Wij Trädgårdar i Ockelbo, Gästrikland. Projektet har initierats och drivs av den välkände trädgårdsprofilen Lars Krantz, som efter 18 år vid Rosendal i Stockholm nu skapar ett nytt centrum för svensk trädgårdskultur kring historiska Wij säteri.

Wij Trädgårdar byggs etappvis och invigs i juni 2006. En Rosengård slår upp portarna redan sommaren innan. På www.wij.se kan du prenumerera på nyhetsbrev, läsa trädgårdskrönikor och hitta aktuella aktiviteter. Sidan väntas bli en digital mötesplats för trädgårdsintresserade från hela landet, i takt med att det "verkliga" Wij Trädgårdar utvecklas i Ockelbo.

Initiativets betydelse

Initiativet är viktigt inte bara för att stimulera trädgårdskulturen i regionen, utan även för att sprida kunskap om hållbar odling, mångfaldsarbete och estetiska värden i svenska trädgårdar.

Smarta snabbguider för blomstervännen

Blomsterfrämjandet har gett ut tre praktiska och användarvänliga handböcker om växter, samtliga skrivna av Kerstin Ahlvin: "Blommande krukväxter", "Bladväxter" och "Utplanteringsväxter". Böckerna ger tydliga skötselråd och bilder på varje växt, sorterade efter vetenskapligt namn (svenska namn finns längst bak). Det finns också listor med växter för olika ljus- och färglägen, doft och andra viktiga egenskaper för ett lyckat val i butiken. En perfekt guide i fickformat – finns i många blomsterbutiker eller kan beställas direkt från Blomsterfrämjandet, tel 08-440 28 90.

Exempel på guider

  • Lättanvända, små nog att ta med till butiken.
  • Förklarar växtbehov på ett enkelt sätt och underlättar rätt köp.
  • Fungerar lika bra för nybörjare som för mer erfarna blomsterodlare.

Äppleprojekt om hälsa och allergi

Forskning vid Balsgård, lantbruksuniversitetets institution för växtförädling utanför Kristianstad, har startat två nya projekt för att ta fram motståndskraftiga och extra hälsosamma äpplen. Syftet är att utveckla äppelsorter med höga halter av fibrer och flavonoider, och med lägre innehåll av allergiframkallande proteiner – en stor fördel för både konsumenter och allergiker. Med ökad utländsk konkurrens behöver svenska äppelodlare profilera sig och erbjuda unika, närproducerade och gärna ekologiskt odlade äpplen som är både nyttiga och attraktiva. Även fritidsodlare har nytta av resultaten, då nya sorter kan bli aktuella även i trädgårdar.

Forskning för framtidens äpplen

Fokus ligger på både smak, motståndskraft mot sjukdomar och minskad risk för allergier, vilket kan påverka såväl konsumenter som odlare positivt på sikt.

Favoriter bland rosor och ringblommor

I Svenska Rosensällskapets stora rosenvärdering 2001 blev den gula pimpinellrosen 'Aïcha' överlägsen vinnare, med goda omdömen gällande vinterhärdighet, sundhet och blomrikedom. Därefter kom 'Königin von Dänemark', 'Hybrida', 'Comte de Chambord', 'Ghislaine de Féligonde', 'Rose de Rescht' och 'Frühlingsduft'. Sammanställningen finns i Rosenbladet nr 2/2002.

På ringblommesidan har Brittiska Gardening Which? (juni 2002) provat flera sorter, där bl a 'Indian Prince' (orange med vinröd baksida) ansågs mycket fin men drabbades av mjöldagg. 'Pink Surprise' klarade sig bättre men hade en färg svår att kombinera, medan 'Fiesta Gitana' är en låg, kompakt sort, bra som kantväxt men kräver putsning för att hålla sig snygg.

Några tips för rosälskare

Kombinera sorterna med olika blomningstid och växtsätt för långvarig blomprakt och friska rabatter. Välj sorter efter klimat och växtplats för bästa resultat.

Svamp som orsakar ekdöd funnen på rododendron i Sverige

En allvarlig algsvamp, Phytophtora ramorum, uppskattad som orsak till ekdöd i Kalifornien, har nu upptäckts på Rhododendron och Viburnum (olvon) i Europa, inklusive i Sverige. På rododendron ses ofta döda unga skott eller mörkt rödbruna fläckar längs bladets mittnerv. På viburnum visar sig sjukdomen som röta vid roten.

Svampen trivs bäst i svala (10–18 °C), mycket fuktiga förhållanden och är mycket torkresistent tack vare vilsporer. Det finns stor oro för att smittan även kan drabba europeiska ekar, varför EU har infört strikta rutiner för att stoppa spridningen. Läs mer på Jordbruksverkets hemsida.

Förebyggande åtgärder

Det är viktigt att rapportera misstänkta angrepp, och att undvika att flytta växter från drabbade områden. Trädgårdsägare rekommenderas att vara extra observanta på nyinköpta plantor av känsliga arter.

Julens stjärna

Julstjärnan är och förblir den självklara julblomman i Sverige – hela 9 miljoner säljs årligen, och röd är det givna valet för de flesta. Men utbudet har breddats och idag finns många former och färger: vitt, rosa, gult, aprikos, tvåfärgat, spräckligt och till och med glittrigt. 'Jester' är årets nyhet, med sina högblad formade likt en jokerhatt.

Skötselråd: Se till att undvika kyla och drag när du köper julstjärna – ta inte en som stått utomhus. Vattna sparsamt och låt jorden torka mellan vattningarna. Vill du spara plantan, klipp bort de röda bladen efter jul och toppa de nya skotten under våren, men att få till de klassiska röda högbladen kräver avancerad kort

Odla.nu är en mötesplats och inspirationskälla för alla som är intresserade av växter, odling och en vacker trädgård.
Om oss & vår butikPersonuppgifterKundserviceKöp- och LeveransvillkorVäxtlexikonFrågor & svarPresentkort
Följ oss och bli inspirerad
FacebookFacebookInstagramInstagram
Gå till https://klarna.se/KlarnaGå till https://www.postnord.se/Postnord
© 2025 Odla.nu i Sverige AB