Din Villa och Din Trädgård
Vårmässan på Tjolöholms slott
Upplevelser, utställare och inspiration
Helgen den 20–22 april arrangerades vårmässan på det natursköna Tjolöholms slott utanför Kungsbacka för tredje året i rad. Det unika området lockade många besökare tack vare sin magnifika slottsmiljö, rika fågel- och djurliv samt närheten till park, lövskog och havets strandängar. Perfekt för den som ville kombinera en inspirerande mässa med en vacker helgutflykt i Hallands kustlandskap.
Trots att vädret bjöd på kyla, blåst och nästan storm, samlades många utställare och publik till evenemanget. Totalt deltog 145 högklassiga utställare inom villa- och trädgårdssektorn, redo att trotsa vädret även ute i tält som nästan blåste bort. Magasinet och Manegen fylldes med utställningar och smakupplevelser. Besökarna kunde handla närodlat, ekologiska produkter, delikatesser, nybakat bröd och frukt & grönt – allt som bidrar till en sund och njutbar livsstil. Bland annat erbjöd Bondens Egen Marknad sina godsaker på plats.
Kocken Fredrik Brundin från Showkitchen i Kungsbacka lagade mat direkt på scen, delade inspirerande tips och väckte matglädje. Många av utställarna bjöd också på smakprov, nya idéer och praktiska trädgårdslösningar.
Aktiviteter och sevärdheter
Vårmässan satte stort fokus på inspiration för eget hem och trädgård. I inspirationsplanteringarna visades exempel på hur man kan skapa gröna oaser. Kungsbacka Trädgårdsvänner hade anlagt en nästan 200 kvm stor japansk trädgård – ett av mässans mest uppskattade dragplåster som bjöd på färg, nytänk och många idéer till de egna rabatterna. Drömträdgården med Anette Altré och Sonya Olsson gav konkreta tips för den som vill skapa och sköta en lummig och härlig trädgård hemma.
Bland andra aktörer fanns Hilmersgården i Fjärås, som visade trädgårdskonst och glaskonst för livsnjutare, samt Särö Trädgårds innovativa glaslösa växthus och Gunbo Fastighetsservice med sina lösningar för villaträdgårdar.
För barnfamiljer erbjöd mässan ett barnområde, fyllt av gratis åsneridning, clowner, gycklare och andra roliga aktiviteter, vilket gjorde mässan till en upplevelse för alla åldrar.
Fler bilder och exempel
Besökarna kunde inspireras av små örtagårdar med fjärilsholk, olika stilleben, intressanta maskiner, hantverk, arborister i arbete och mycket mer. Stilleben var populärt att både fotografera och inspireras av.
Underhållning och höjdpunkter
Mässan bjöd också på underhållning från stora scenen: på lördagen uppträdde David Miles och Andreas och på söndagen kom vissångerskan Hanna Åberg från Malmö på celebert besök.
Många passade på att handla till attraktiva mässpriser bland utställarna, där även miljövänliga gräsklippare, odling i kokosfiber och stenpartier med stormsäkring fanns att upptäcka.
Sammanfattning och avslutning
Vårmässan på Tjolöholms slott bjöd på ett varierat och inspirerande program – ett arrangemang som tilltalar både hobbyodlare, matintresserade, villaägare och barnfamiljer. Trots envisa väderutmaningar visade både utställare och besökare stor entusiasm, och många lämnade platsen fulla av nya idéer, produkter och minnesvärda möten i en fantastisk miljö. Nästa gång hoppas vi på lite snällare väder – men lika mycket kreativitet och upplevelser!