Råd om blåbärsodling
Hej
Vi tänkte att komma igång med en liten blåbärsodling. Vilken sorter ska man blanda?
Vi bor på höglandet i Korsberga, Småland. Var ska man köpa bra plantor?
Tack så mycket för svaret.
/Yvonne och Robert
Hej
Nu vet jag inte hur pass storskalig blåbärsodling ni har tänkt er, så det är svårt att säga något mer exakt. Men jag rekommenderar att ni prövar med flera olika blåbärssorter, dels för att få in olika smaker, dels för att förlänga säsongen, då alla inte börjar producera samtidigt.
De svenska blåbärssorterna 'Putte' och 'Emil' är bra, de smakar "äkta" blåbär. Dem kan ni ha i kanterna av blåbärsodlingen då buskarna blir inte så höga. I mitten kan ni pröva lite högre amerikanska sorter, testa några olika.
Vi hos Odla.nu säljer flera olika sorters blåbär, bland annat just 'Putte' och 'Emil', så kika gärna på det vi har att erbjuda:
Det finns en del skriverier på nätet om blåbärsodling, så om ni söker med det ordet så hittar ni en del idéer och synpunkter att ta till. Särskilt bra är den här: Lantbruksuniversitetets skrivelse om blåbärsodling.
Med vänlig hälsning Sylvia