Gå direkt till innehållet
Fraktfritt från 699 kr
Vi har levererat växter och tillbehör sedan 1998
InspirationForum
Kassan

Återfå blomningen till prydnads-körsbärsträd

Hej Vi har ett litet prydnadskörsbärsträd, kanske en 3-4 meter högt som planterades 2003 på gården till bostadsrättsförening i Göteborg. I början blommade det fint med ganska klar rosa färg, vad jag minns, på bar kvist. Nuförtiden blommar det allt mindre och med blekare färg efter bladen kommit (i vart fall i år).

Bladvolymen är det inget fel på och trädet ser friskt ut i övrigt. Har provat att beskära på hösten och när det inte blev bättre provade vi att beskära efter blomningen men inte heller det hjälpte

Karin

Odla svarar:

Hej! Ni har väl gödslat? För att inte driva enbart bladmassorna, så gödsla utan kväve, d v s med PK (kallas vanligen höstgödsel).

Ev. kan den behöva lite ny jord också om denna verkar utsugen efter så lång tid. Och så pröva att inte klippa alls i år, så kanske blommar den bättre nästa år.

Med vänlig hälsning Sylvia

Anmäl dig till vårt nyhetsbrevErbjudanden, nyheter och inspiration varje vecka!
Odla.nu är en mötesplats och inspirationskälla för alla som är intresserade av växter, odling och en vacker trädgård.
Om oss & vår butikPersonuppgifterKundserviceKöp- och LeveransvillkorVäxtlexikonFrågor & svar
Följ oss och bli inspirerad
FacebookFacebookInstagramInstagram
Gå till https://klarna.se/KlarnaGå till https://www.postnord.se/Postnord
© 2023 Odla.nu i Sverige AB