Skötselråd vinranka
Hej
Jag har en fråga angående en vindruvsplanta/ranka, som jag har på altanen i en STOR kruka. Jag vet inte hur jag ska sköta den, men det har kommit två klasar med druvor, små, små, ska jag ställa den ute i södersida eller ska jag fortsätta ha den på altanen där den verkar trivas bra än så länge?
Vore kul att lyckas med den, vet inte vad det är för sort då jag skickade efter den från Holland. Jag hade den ute i kruka förra sommaren, då höll den på att dö för mej, men jag lyckades rädda den.
Tacksam om du kunde hjälpa mej.
/Merja

Hej
Du säger att du skickade efter vinrankan från Holland, då är den förmodligen inte vinterhärdig hos oss.
Vi på Odla sålde vinterhärdiga vinrankor i våras och kommer troligen även sälja sådana nästa vår, de kan man ha utplanterade ändå till zon 3.
Så ha gärna vinrankan inne på altanen men under sommaren kan du väl ha dörren öppen? Till vintern bör du ta in den för förvaring på cirka +5 grader. Kolla då och då under vintern om vinrankan behöver en skvätt vatten. Om den är avlövad då så behövs det inte så mycket.
Annars finns mycket att läsa om vindruvor om du gör en sökning här på Odla med Vindruvor.
Med vänlig hälsning Sylvia