Rotskott från körsbärsträd?
Hej Sylvia! Denna växt har förbryllat mig. Vi har fått höra att stubben (som syns på en bild) har varit ett körsbärsträd. De grenarna som sticker upp och växer nästan som en buske med grenar snarare än ris, kan det vara rotskott från det trädet/stubben? Eller vet du annars vad det kan vara?
Sedan undrar jag också vad den rosa/lila blomman heter? Den började blomma en bit in på hösten.
Med vänlig hälsning Susanna

Hej! Tyvärr har jag svårt att se vad bilderna föreställer, de är så små.
Det ser ut som om stubben skickar upp rotskott, som ju med tiden kan bli ena riktiga träd, om de får vara kvar. Om du vill kan du ta bort alla andra skott och behålla ett, som får bli ett träd igen. Du behöver eventuellt forma till kronan senare.
Om det har funnits ett körsbärsträd där, så beror det sedan på om detta träd var ympad eller växte på egen rot, vad det blir för sort som växer upp. Tyvärr ser jag inte på bilden om det är ympad eller inte. Är det ett ympat körsbär, brukar det vara vildkörsbär, även kallad fågelbär, Prunus avium, som används som ympunderlag. Fågelbäret ger rödgula, söta bär som är goda att äta som de är. Trädet blir stort.
Den rosa blomman är en sköldpaddsört, Chelone obliqua, utsetts till Årets Perenn 2004.
Med vänlig hälsning Sylvia