Snabbväxande häck
Odla.nu |
Hej
Tyvärr är det väldigt knapp faktainformation om turkestansk alm, däremot finns massor av marknadsinformation om den. Jag hittade ett intressant blogginslag om den, läs gärna och begrunda!
Vad jag skulle kunna tänka mig är att ni, om häcken inte behöver vara vintergrön, tittar på bärhäggmispel, _Amelanchier alnifolia_. Den säljs som frisk , titta på deras hemsida för bilder.
Vill ni hellre ha vintergrön häck så skulle kanske _Thuja 'Brabant'_ vara något? Man kan köpa större, krukodlade plantor, helst på våren, från en seriös plantskola och får snabbt det hela färdigt.
Ett tredje, något dyrare, alternativ är att köpa så kallad färdig häck. Det finns många olika sorter att välja bland, till och med frukthäck. Bilder finns till exempel här:
Kanske hittar du något som passar?
Med vänlig hälsning
Sylvia