Jätteverbena - köpa frön
Odla.nu |
Hej!
Det är jätteverbena, _Verbena boniaris_ du menar. Tyvärr har vi inte den i år.
Jätteverbena ska finnas i större plantskolor som säljer frö, **Nelson** och **Weibulls** har dem i sitt sortiment. Annars kan du beställa t.ex. från .
Men man måste börja så jätteverbena tidigt, nu är lagom! Ha sådden varmt ett par dagar först, sedan en kylperiod på ett par veckor. Du kan ha sådden ute om det är plusgrader, 1-4 grader räcker, annars i kylskåpet. Ta därefter sådden in i rumstemperatur igen.
När plantorna kommer upp, ska sådden vara under en lysrörslampa för att plantorna bli starka och fina. Gäller förresten alla sådder, de behöver extraljus så här års. Efter ett tag, när plantorna går bra att hantera, är det dags att skola om.
Läs mer här: [Frösådd av sommarblommor](https://www.odla.nu/inspiration/att-forkultivera-sommarblommor)
Med vänlig hälsning
Sylvia