Tulpanernas 20-i-topp
Vi har alla längtat efter en ny etta
'Leen van der Mark' har seglat upp som en ny favorit bland svenska tulpanälskare och toppar nu listan över de mest populära tulpansorterna. Det är en vacker tvåfärgad sort ur Triumph-gruppen, med djupt röda kronblad som elegant kantas av cremvitt. Trots att den är en tidigblommande tulpan, finns 'Leen van der Mark' att tillgå under nästan hela tulpansäsongen. Tack vare sina starka stjälkar och sin goda hållbarhet står den stadigt såväl i buketten som utomhus, vilket gör den till ett mycket uppskattat val för både trädgårdar och blomsterbutiker.
Vill du veta mer om vad som kännetecknar tulpansäsongen och vilka nyheter vi kan förvänta oss? Läs gärna vidare här: Vad kan vi vänta oss inför tulpansäsongen?
Vilka trillade ut från listan
Konkurrensen om en plats på topplistan över Sveriges populäraste tulpaner är stenhård och inför våren 2008 fick tre välkända sorter lämna topplistan:
- Laura Fygi
- Leo Visser
- Upstar
Vi önskar dem lycka till och hoppas att de återkommer vid ett annat tillfälle – även om de fortsatt finns tillgängliga i odling, dock i mindre skala.
Vilka sorter kom in på listan
Med tre sorter ut så välkomnar vi tre nya på listan, även om de varit välbekanta för många tulpanfantaster och tidigare funnits precis under topp 20. Inför säsongen hittar vi plats för:
Listan i sin helhet
- Leen van der Mark
- Monte Carlo
- Abba
- Yellow Flight
- White Dream
- Purple Prince
- Il de France
- Ben van Zanten
- Carola
- White Marvel
- Inzell
- Rococo
- Negrita
- Monsella
- Princess Irene
- Purple Flag
- Barcelona
- Purple Lady
- Seadov
- Debutante
Vill du veta hur du bäst sköter om dina tulpaner för längre hållbarhet och bästa blomning? Ta del av experttipsen här: Sköt om dina tulpaner på bästa sätt
Tips och inspiration
'Leen van der Mark' är inte bara vacker och populär – den är också tålig, pålitlig och passar både som snittblomma och i trädgårdens rabatter. Vilka tulpansorter väljer du denna säsong? Med årets topplista finns det massor av färger och former att inspireras av!
Bilder:
Foto: Blomsterfrämjandet