Promenad i Sofiero
Försommarens prakt i Sofiero Slottspark
När försommargrönskan slår ut är det så underbart frodigt och vackert i den stora parken vid Sofiero Slott. Vi var på en promenad och kunde konstatera att den stundande rhododendronblomningen ser ut att bli minst lika överdådig som vanligt – något som Sofiero är världsberömt för. Men det var ändå de fantastiska tulpanplanteringarna som drog till sig mest uppmärksamhet i parken just nu! Vilka fina färgkombinationer det fanns – vi visar några läckra bilder på tulpanprakt, ett färgsprakande tulpanhav och nyutsprungna blommor (nyutsprucket).
Tulpaner
Köksträdgården och Vinhuset
I år fortsätter man traditionen i Köksträdgården och i Vinhuset, där trädgårds- och matgurun Hannu Sarenström öppnar upp säsongen och bjuder in till en exklusiv visning av skogs- och lundväxter. Så här på försommaren är det extra spännande eftersom många ovanliga sorter visar sig från sin allra bästa sida. I Vinhuset kan du uppleva magnifika växter som den karaktärsfulla kobrakallan och olika skogsblommor (skogsblommor i Vinhuset), varav flera är riktiga rariteter för samlare.
Kobrakalla i Vinhuset
Orangeriet – tema Linné
Mandeltäd, vita liljor. Till vad nytta?
I Orangeriet hittar du just nu temat "Mandelträd, vita liljor. Till vad nytta?" – en sagolik utställning skapad av Karin Berglund, författare till den underbara boken "Jag tänker på Linné". Sofiero Slottsträdgård har, bland tretton andra trädgårdar i landet, blivit utvald att sprida kunskap om Carl von Linné. Genom att ta avstamp i hans resa i Skåne visar Karin Berglund spännande växter som en gång fanns i de skånska slottsparkerna på Linnés tid.
Utställningen i Orangeriet är omsorgsfullt uppdelad i tre rum:
- Entrérummet: Här möts du av en vacker buxbomslabyrint med vattenspel, pampiga agaver vid entrén och ett slott målat av Jessika Berglund i fonden.
- Den högra salen: Ett trädgårdsrum där växterna följer årstiden från vår till höst. Just nu blommar mandelträd (mandelblom i Orangeriet), svarta violer, kejsarkronor och smultronplantor, tillsammans med spaljerade aprikoser, mullbärsträd och vindruvor som snart slår ut. Längre fram på säsongen kommer vita liljor, iris och lavendel att fylla rummet med nya dofter och färger. Det finns bänkar där man gärna slår sig ner en stund och njuter av blomsterprakten.
- Vänstra rummet: Ett inspirerande Linnéutställningsrum fullt av information om Linné, där du bland annat kan se te- och kaffeplantor, kakaofrukter, kvittenträd och hassel med sippmatta – allt presenterat i en modern och stiliserad tappning av den skånska slottsträdgården.
Linnéutställning i Orangeriet
Nya intryck varje dag
Det är verkligen på sin plats att ge en stor eloge till alla som har arbetat med dessa mycket sevärda utställningar. Sofiero lever verkligen upp till sitt rykte som en inspirerande och sinnlig park, och det ska bli spännande att följa utställningarnas och växternas utveckling under sommaren.
För mer inspiration och fler bilder, se även reportaget Invigning och blomsterprakt i Sofiero.
Nyutsprucket