Gå direkt till innehållet
Fraktfritt från 699 kr
Vi har levererat växter och tillbehör sedan 1998
InspirationForum
Kassan

Plantera i kruka

Om "Plantera i kruka" av Agneta Ullenius

Plantera i kruka av Agneta Ullenius är en inspirerande och kunnig handbok för alla som vill odla växter i krukor – oavsett om du har liten balkong, terrass eller en större trädgårdsyta. Agneta Ullenius, Svenska Dagbladets mångåriga trädgårdsredaktör och uppskattad trädgårdsskribent, har här samlat sina allra bästa odlartips och råd för att alla ska kunna skapa sin egen trädgård med hjälp av krukor.

Boken täcker ett brett spektrum av växter för krukodling. Du får handfasta råd och tydliga kapitel om klassiker som änglatrumpeter, fuchsior, pelargoner och prydnadsgräs – växter som ofta förknippas med vacker krukodling och som behandlas ingående var och en för sig. Därtill får du tips om hur du lyckas med odling av allt från liljor och vindruvor till grönsaker i stora krukor och hur du anlägger hela örtagårdar i balkonglådan. Ullenius visar även hur både rosor, klematis och små träd faktiskt trivs utmärkt i kruka, vilket gör boken relevant för både nybörjare och erfarna odlare.

Praktiska tips och innehåll

Förutom detaljerade beskrivningar av olika växter, finns en mängd praktiska tips, till exempel om val av rätt kruka och jord, bevattning, gödsel och skötsel under årets olika säsonger. Boken innehåller listor på växter som passar bäst i soliga respektive skuggiga lägen samt doftande blommor för den som vill skapa extra atmosfär. Det finns även specifika växtförslag för både doft- och pollenallergiker, vilket gör boken tillgänglig för ännu fler hobbyodlare.

Året runt med krukodling

Redan tidigt på våren kan man, med Ullenius vägledning, börja odla penséer, blomsterlökar och andra tåliga vårblommor – och lära sig hur de bäst skyddas under kyliga nätter. När sommaren sedan kommer tipsar hon om sommarblommor, både ettåriga och perenna sorter, för att skapa variation och lång blomningstid. Efter sommarens grönska får du inspiration till nya, frosttåliga växter som pryder sina krukor ända fram till jul, samt tips om smart vinterförvaring som gör att många växter blir större och vackrare år efter år.

Färg, mat och skadedjur

Ett särskilt avsnitt, "Tankar om färg", tar upp hur du kan tänka kring färgkombinationer och harmoniska arrangemang, medan kapitlet "Blommigt på tallriken!" tipsar om ätbara blommor och hur du kan använda dina odlingar i matlagningen. Ullenius går även igenom hur du identifierar och bekämpar vanliga skadedjur i krukodlingen, alltid med praktiska och hållbara metoder.

Inspiration för alla odlare

Boken är rikt illustrerad med vackra fotografier och lättförståelig text som väcker lusten att själv börja odla, prova nytt och utvecklas som odlare. Genom tydliga steg-för-steg-råd och inspirerande exempel blir det lätt att lyckas, oavsett tidigare erfarenhet.

"Plantera i kruka" är en både klok och vacker bok som innehåller allt du behöver veta för att lyckas med krukodling året runt, och den är lika uppskattad av nybörjare som av mer rutinerade odlare. För dig som vill läsa mer om växter, odling och få svar på trädgårdsfrågor kan du även besöka Gröna hjälpen för ytterligare kunskap och tips.


Plantera i kruka av Agneta Ullenius

Fakta om boken

  • Titel: Plantera i kruka
  • Författare: Agneta Ullenius
  • Bandtyp: Inbunden
  • Förlag: ICA
  • Utgivningsår: 2008
  • ISBN: 978-91-534-2876-3

Om författaren

Agneta Ullenius är en av Sveriges mest folkkära trädgårdsförfattare och känd för sin förmåga att ge tydliga och användbara råd till både noviser och erfarna odlare. Hon har också skrivit andra populära böcker inom odling och trädgård.

Odla.nu är en mötesplats och inspirationskälla för alla som är intresserade av växter, odling och en vacker trädgård.
Om oss & vår butikPersonuppgifterKundserviceKöp- och LeveransvillkorVäxtlexikonFrågor & svarPresentkort
Följ oss och bli inspirerad
FacebookFacebookInstagramInstagram
Gå till https://klarna.se/KlarnaGå till https://www.postnord.se/Postnord
© 2025 Odla.nu i Sverige AB