Felmeddelande

An error occurred while trying to search with Solr: "500" Status: Server Error: Server Error{"responseHeader":{"status":500,"QTime":16},"response":{"numFound":531,"start":0,"maxScore":0.35419452,"docs":[{"item_id":"2217","score":0.35419452},{"item_id":"1292","score":0.1860389},{"item_id":"3036","score":0.04362499},{"item_id":"27519","score":0.034135815}]},"error":{"metadata":{"error-class":"org.apache.solr.common.SolrException","root-error-class":"org.apache.solr.common.SolrException"},"msg":"Unable to compute facet ranges, facet context is not set","trace":"org.apache.solr.common.SolrException: Unable to compute facet ranges, facet context is not set\n\tat org.apache.solr.handler.component.RangeFacetProcessor.getFacetRangeCounts(RangeFacetProcessor.java:67)\n\tat org.apache.solr.handler.component.FacetComponent.getFacetCounts(FacetComponent.java:296)\n\tat org.apache.solr.handler.MoreLikeThisHandler.handleRequestBody(MoreLikeThisHandler.java:235)\n\tat org.apache.solr.handler.RequestHandlerBase.handleRequest(RequestHandlerBase.java:155)\n\tat org.apache.solr.core.SolrCore.execute(SolrCore.java:2082)\n\tat org.apache.solr.servlet.HttpSolrCall.execute(HttpSolrCall.java:670)\n\tat org.apache.solr.servlet.HttpSolrCall.call(HttpSolrCall.java:458)\n\tat org.apache.solr.servlet.SolrDispatchFilter.doFilter(SolrDispatchFilter.java:225)\n\tat org.apache.solr.servlet.SolrDispatchFilter.doFilter(SolrDispatchFilter.java:183)\n\tat org.eclipse.jetty.servlet.ServletHandler$CachedChain.doFilter(ServletHandler.java:1652)\n\tat org.eclipse.jetty.servlet.ServletHandler.doHandle(ServletHandler.java:585)\n\tat org.eclipse.jetty.server.handler.ScopedHandler.handle(ScopedHandler.java:143)\n\tat org.eclipse.jetty.security.SecurityHandler.handle(SecurityHandler.java:577)\n\tat org.eclipse.jetty.server.session.SessionHandler.doHandle(SessionHandler.java:223)\n\tat org.eclipse.jetty.server.handler.ContextHandler.doHandle(ContextHandler.java:1127)\n\tat org.eclipse.jetty.servlet.ServletHandler.doScope(ServletHandler.java:515)\n\tat org.eclipse.jetty.server.session.SessionHandler.doScope(SessionHandler.java:185)\n\tat org.eclipse.jetty.server.handler.ContextHandler.doScope(ContextHandler.java:1061)\n\tat org.eclipse.jetty.server.handler.ScopedHandler.handle(ScopedHandler.java:141)\n\tat org.eclipse.jetty.server.handler.ContextHandlerCollection.handle(ContextHandlerCollection.java:215)\n\tat org.eclipse.jetty.server.handler.HandlerCollection.handle(HandlerCollection.java:110)\n\tat org.eclipse.jetty.server.handler.HandlerWrapper.handle(HandlerWrapper.java:97)\n\tat org.eclipse.jetty.server.Server.handle(Server.java:499)\n\tat org.eclipse.jetty.server.HttpChannel.handle(HttpChannel.java:310)\n\tat org.eclipse.jetty.server.HttpConnection.onFillable(HttpConnection.java:257)\n\tat org.eclipse.jetty.io.AbstractConnection$2.run(AbstractConnection.java:540)\n\tat org.eclipse.jetty.util.thread.QueuedThreadPool.runJob(QueuedThreadPool.java:635)\n\tat org.eclipse.jetty.util.thread.QueuedThreadPool$3.run(QueuedThreadPool.java:555)\n\tat java.lang.Thread.run(Unknown Source)\n","code":500}} .

Vildartspelargoner

  • Trädgård

Var och när kan man se utställningen?

Man kan besöka utställningen torsdag till söndag på följande orter och angivna veckor:

Vecka 12, torsdag - söndag:

Blomsterlandet i Örebro
Tingslagsgatan 7
702 17 Örebro
Tel: 019-761 28 30
Kontaktperson: Jonas Mohlin
jonas.mohlin@blomsterlandet.se

Blomsterlandet i Marieberg Örebro
Firmavägen 4C
702 31 Örebro
Tel:019-761 4710
Kontaktperson:Magnus Tvelin
magnus.tvelin@blomsterlandet.se

Blomsterlandet i Västerås
Erikslund Hand. Område
721 38 Västerås
Tel: 021-470 72 80
Kontaktperson: Andreas Hammar
andreas.hammar@blomsterlandet.se

Vecka 13, torsdag - söndag:

Blomsterlandet i Halmstad
Eurostop
300 13 Halmstad
Tel: 035- 260 22 20
Kontaktperson:Karl-Olof Andersson
karl-olof.andersson@blomsterlandet.se

Blomsterlandet Stenåsa i Varberg
Äckregårdsvägen 7A
432 31 Varberg
Tel:0340-59 65 10
Kontaktperson:Ann-Sofie Larsson
varberg@blomsterlandet.se

Blomsterlandet i Jönköping
Eurostop, Ryhovsmotet
Box 12006
550 12 Jönköping
Tel: 036-292 99 10
Kontaktperson:Hansi Henschel
hansi.henschel@blomsterlandet.se

Blomsterlandet i Partille
Benjaminsväg 2
433 38 Partille
Tel: 031-720 17 90
Kontaktperson:Eva Larsson
eva.larsson@blomsterlandet.se

Blomsterlandet i Sisjön
Hantverksgatan 12
436 33 Askim
Tel:031-720 86 20
Kontaktperson:Lars Nilsson
lars.nilsson@blomsterlandet.se

Blomsterlandet Hisingen
Backavägen 9
417 05 Göteborg
Tel:031-721 17 60
Kontaktperson:Stefan Persson
stefan.persson@blomsterlandet.se

Blomsterlandet i Kalmar
Wismarsvägen 4
393 54 Kalmar
Tel:0480-43 00 60
Kontaktperson:Dan Odstam
dan.odstam@blomsterlandet.se

Blomsterlandet Trollhättan
Norra Överby
461 70 Trollhättan
Tel:0520-40 10 30
Kontaktperson:Mats Gustavsson
mats.gustavsson@blomsterlandet.se

Blomsterlandet i Norrköping
Koppargatan
602 23 Norrköping
Tel:011-470 50 10
Kontaktperson:Magnus Bergfeldt
magnus.bergfeldt@blomsterlandet.se

Blomsterlandet Risängen i Norrköping
Fjärilsgatan 21
603 61 Norrköping
Tel:011-470 50 20
Kontaktperson:Jan Tihlander
jan.tihlander@blomsterlandet.se

Vecka 16, torsdag - söndag:

Blomsterlandet Blomsterslottet i Skellefteå
Kronbodgatan 5
931 44 Skellefteå
Tel: 0910-76 15 00
Kontaktperson: Anna Nilsson
anna.nilsson@blomsterlandet.se

Blomsterlandet Solbacken i Skellefteå
Varugatan 9
931 76 Skellefteå
Tel: 0910-76 10 00
Kontaktperson: Marita Forssell
marita.forssell@blomsterlandet.se

Blomsterlandet i Luleå
Spantgatan 14
973 46 Luleå
Tel: 0920-27 16 20
Kontaktperson: Jonas Holmqvist
jonas.holmqvist@blomsterlandet.se

Blomsterlandet i Umeå
Sandåsvägen 35
903 60 Umeå
Tel: 090-200 21 10
Kontaktperson:Jan Nilsson
jan.nilsson@blomsterlandet.se

Läs mer:
Unika vildartspelargoner kommer till Sverige!
Mer om vildartspelargonerna och utställningen under våren.

   

En av initiativtagarna till pelargonutställningen är Maria Lundgren från Arvidssons i Fjärås.
En av initiativtagarna till pelargonutställningen är Maria Lundgren från Arvidssons i Fjärås.

Vildartspelargoner
Pelargonium inquinans (vildart)
Pelargonium inquinans (vildart)

Pelargonium fulgium (vildart)
Pelargonium fulgium (vildart)

Pelargonium parviflorum (vildart)
Pelargonium parviflorum (vildart)

Pelargonium Longicaule (vildart)
Pelargonium Longicaule (vildart)

Andra pelargoner som tillhör dagens sortiment är t.ex.

Zonalepelargon 'Hero'
Zonalepelargon 'Hero'

Stjärnpelargon Graffiti® 'White'
Stjärnpelargon Graffiti® 'White'

Zonalepelargon Tango® 'Dark Red'
Zonalepelargon Tango® 'Dark Red'

Zonalepelargon Avenida® 'Mosaic Red'
Zonalepelargon Avenida® 'Mosaic Red'
Foto: Blomsterfrämjandet