Startsidan | Frågor & Svar | Vykort | Kalender | Köp & Sälj |
  Visa alla kategorier
  Ställ en egen fråga
  Visa alla nya frågor
Sparrisproblem
Päron
Klippa Tuja
Coloradoskalbaggen
Sälg
Tagetes
Hagtorn och rosenmandel
Jorddjup blommor, grönsaker
Häck i slänt
Förökning av nävor

Sök i Frågor & Svar

i





 
Alla kategorier: Föregående sida: Fråga Utskriftsversion
Ang. avokado Datum: 11/7/2006
Kategori:
Avokado

Min gigantiska och gängliga Avokado har börjat däcka plötsligt fast den normalt brukar må som bäst på sommaren.

Hej
Vad behöver en uppvuxen Avokado för typ av jord, hur ofta behöver den bytas? Ev. extra närings och i så fall vilken typ och när? Plantan jag har är ca 5år.

Min gigantiska och gängliga Avokado har börjat däcka plötsligt fast den normalt brukar må som bäst på sommaren: Kan temperatursänkningen på natten vara skälet; den står bredvid en öppen altandörr och det har varit ganska kyligt (ca 10-12gr ute) - och mkt fuktigt-. Dagtid har det ju nu varit väldigt varmt.

TACK för svar och tips
mvh Elisabeth

 

Det kan vara drag som gör att den inte mår så bra. Kan du inte flytta ut den helt så den slipper drag?

Avokado trivs bra i en blomjord av bra kvalitet, gärna med lecakulor i. Det finns billiga jordar som ingen växt mår bra av, så pröva att byta jord. Den vill ha ny jord varje vår, men när man börjar närma sig "krukstorlek bamsekruka", kan man bara ge nytt ytjord vartannat år och byta vartannat, så länge den växer. Eller försöka hålla den lite mindre genom klippning.

Sylvia


<< Tillbaka