Kan pelargonerna stå i solfönster? Och när är rätt tid att beskära ett stenfruktträd? Odling för med sig många frågor, och vi har samlat svaren på många av dem här. Saknar du något, kan du ställa någon av våra experter till svars!
Snödroppsträd, Halesia carolina
Hej Sylvia
Jag har ett snödroppsträd "Halesia carolina", som inte trivs på sin plats. Förra vintern frös det ner nästan helt. Och nu till hösten tänkte jag flytta på det. Men hur trivs det bäst, soligt-skuggigt? Ph värdet i jorden? Jag bor i ca. zon 4.
Vänligen Jeanette.
Sylvia Svensson svarar:
Du har en zonknäckare, om du har den i zon 4! Zon 2 anses som härdighetsgräns. Men om du letar fram den varmaste, soligaste, mest vindskyddade platsen du har och ger den djup, näringsrik, mullrik, kalkfri jord, som är fuktighetshållande, så hoppas jag att det går bättre. Vintertäckning behövs säkert också.
Sylvia
Dela med
