Gör som 170 000 andra läsare!
Prenumerera på vårt kostnadsfria
nyhetsbrev om trädgård & odling.

Kan pelargonerna stå i solfönster? Och när är rätt tid att beskära ett stenfruktträd? Odling för med sig många frågor, och vi har samlat svaren på många av dem här. Saknar du något, kan du ställa någon av våra experter till svars!

Iris Blue Magic

Gäst

Jag köpte på Lidl en påse irislökar som var mycket billiga. Men det är dålig information, så jag kan inte se att det står om de är vinterhärdiga (VILKET ALLTSÅ ÄR MIN FRÅGA) eller ej. De heter Blue Magic  - kanske bara ett populärnamn - och skall bli 50 cm höga. Blå eller ev. mörkt violetta med gult. Inget vetenskapligt namn finns.

Ylva

Sylvia Svensson svarar:

Iris 'Blue Magic' är en sort av holländska iris, Iris × hollandica, och tyvärr inte vinterhärdiga. Du får antingen odla dem i kruka som du tar in frostritt över vintern eller om du odlar i rabatten, gräver upp knölarna på hösten.

Sylvia